Laeb

Aianduskalender - MAI

Maikuu on tavaliselt kõige kiirem aeg aias. Kiirelt on vaja maha istutada uued taimed, väetada olemasolevaid ja vaikselt hakata juba umbrohuga võitlema. Pikad ja valged kevadõhtud meelitavad terrassile, nii et säti ka grill ja aiamööbel korda. Aiandusnõuanded on kokku pannud BAUHAUSi aiandusekspert Simone Sagri.

Püha kolmainsus: Väetamine - kastmine - rohimine

Aias ja peenrades tuleb maikuus teha viimased riisumised, sest muidu vigastad ülestõusnud lilli. Korrasta püsilillepeenrad, eemalda sealt kuivanud taimeosad, tee umbrohust puhtaks, pane kevadväetist, seejärel kanakakat või hobusesõnnikugraanuleid. Väeta sibullilli kohe, kui nad ninad välja pistavad aga jälgi, et väetis ei satuks sibullillede leherosetile, see kõrvetab lehed! Püsililledele oleks mõistlik panna pikaaajalist väetist, mis sisaldavad fosforit ja kaaliumit. Kuid marjapõõsastele ja maitsetaimedele anna orgaanilist väetist.

Kõige olulisem - alati vaata pakilt väetisenormi! Üleväetamine ei too suuremat saaki, vaid rohkelt lehti ja taim on haiguste suhtes vastuvõtlikum. Üldiselt on väetamise kuldreegel: Arvesta ühe sammu suurusele pinnale ca 1 peotäis väetist. Peale väetamist kobesta muld ja kata uue värske mullaga.

Kui vihma pole pikalt tulnud ja muld on väga kuiv, siis tuleb alustada ka kastmisega. Sest tuul ja päike kuivatavad kevadel maapinda kiiresti. Eriti hoolikalt kasta vastistutatud taimi ja ära unusta kasta ka muru. BAUHAUS pakub selleks ka erinevaid kastmisüsteeme ja –tarvikuid. Vajadusel ka külva murureemned, sest selleks on nüüd parim aeg - päike on juba soe ja maapind veel piisavalt niiske. Samuti tõstavad juba pead võililled. Käes on aeg alustada umbrohu rohimist muru seest, et need hiljem võimust ei võtaks. Võilille eemaldajaks sobivad hästi umbrohu napsikud, mis eemaldavad umbrohu sügavalt koos juurega. Paljusid teisi tüütuid tegelasi tuleb aga muru seest rohida käsitsi.

Soojad päevad ja külmad ööd

Maikuu ilmad võivad olla vägagi muutlikud – jälgi ilmateadet ja -hoiatusi, sest mais võib tulla veel öökülmasid, mis peenrale värskelt külvatud-istutatud taimi kahjustavad. Kaitse neid vajadusel kattelooriga. Kuna päevad on soojad, siis jälgi, et eemaldad katted niipea, kui pakaseoht on möödas ja päike taas säramas, muidu on taimedel katteloori all liiga kuum ja ta läheb seal hauduma. Kui maikuu ilm on kuiv ja päikesepaisteline, siis jällegi kasta taimi, sest äsjaistutatud seemikud vajavad palju juua.

Juba saab katete alt avama hakata talvitunud roose ja lõigata neid vastavalt vajadusele tagasi, st eemaldada tuleks pruunid ja koledad osad. Kasta ja väeta neid roosiväetisega.

Külvamine ja ettekasvatatud taimede ümberistutamine

Maikuus võid ettekasvatamiseks külvata veel kõrvitsaid, suvikõrvitsaid ja kurki. Ettekasvatada võib nii toas, kui ka kasvuhoones. Samuti võib juba alustada seemnete otsekülvidega peenrasse. Näiteks saialilled, rukkililled, kosmosed, lilluba, mungalill ja lillherned sobivad selleks väga hästi. Lillemugulad ja juurikad istuta maha siis, kui muld on soojenenud vähemalt 10 kraadini. Mulla temperatuuri saad mõõta hõlpsalt mulla termomeetriga.
Köögiviljadest võiksid külvata: peeti, porgandit, pastinaaki, hernest, mustjuurt. Ubadega võiks oodata mai lõpuni, kui muld on soojem. Ärge unustage ka mulda pista tippsibulaid. Värske rohelise saamiseks külva salateid ja maitsetaimi iga 2–3 nädala tagant, kui aga oodata oodata pole aega, siis võid BAUHAUSist osta ka ettekasvatatud itaalia ürtide või maitsetaimede valiku potis.  Kes soovib varakult ka kartuleid saada, võib mõned vaod katta kattelooriga, et kiirendada protsessi.

Vaata üle kasvuhoone ja tee ettevalmistused tomatite, kurkide ja paprikate istutamiseks. Kui taimed jäid ette kasvatamata, saad need osta ka istikutena. Pese seinad, laed ja aknad ning desinfitseeri kasvuhoone pihustades selle üle soolasprei, kasvuhoone septikuga või universaalse putuka aerosooliga. See on vajalik selleks, et kahjurivastsed häviksid. Kaeva muld läbi hobusesõnniku graanulitega, mis rikastab mulda ja lisa vajadusel uut mulda juurde. Igal aastal vaheta mullapind välja vähemalt 30 cm sügavuselt, iga 3 aasta tagant vaheta välja kogu kasvupind. Kasvuhoonest väljavõetud pinnas vii kompostihunnikusse ja kasuta seda alles järgmisel aastal mujal aias kasvupinna parandajana. Kompostrite kohta loe lähemalt meie aprillikuu aiandusnõuannetest.

Kui ilmad on soojenenud, istuta ettekasvatatud köögiviljataimed kasvuhoonesse ja avamaale, kuid ära unusta avamaal jahedama ilmaga ja öösiti kata oma taimi kattelooriga. Mesilaste ja teiste tiivuliste tolmendajate kasvuhoonesse meelitamiseks külva sinna mõned meetaimed – näiteks kurgirohi või kurkide ja tomatite juurde. See taim tärkab kiirelt, näeb kaunis välja ja tema õitega saad kaunistada suviseid jooke ja salateid. BAUHAUSist saad osta ka spetsiaalse meelillede segu seemneid. Mesilased tolmeldavad möödaminnes ka kõiki teisi kasvuhoonetaimi ja nii saad suurema saagi.

Viljapuude ja marjapõõsaste istutamine

Praegu, mais, on õige aeg osta ja aeda juurde istutada uusi taimi. Viljapuude ja marjapõõsaste istutamist alustada tuleks niipea, kui ilm ja mullaolud seda vähegi lubavad. Mida varem, seda parem. Hilinenud istutamise järel tekib taimedele kasvuseisak ja võrse pikkus piirdub vaid mõne sentimeetriga. Eriti aegsasti tuleks istutada põõsad, kelle pungad kipuvad varakult puhkema (nt mustsõstarkarusmari). Seega jäägu paljasjuursete taimede istutamiseks ikka sügis, potiistikute päralt on aga mistahes aeg kevadest sügiseni. Taimede seisukohast on istutamiseks parim jahe ilm ja uduvihm. Istutusauk kaevatakse silinderjas. Koduaias peaksid tugevamakasvuliste viljapuude istutusaugud olema lahjal ja raskel või rähksel mullal vähemalt 1 m läbimõõduga, kergemal rammusal mullal võib see jääda 0,7-1 m vahemikku. Istutusaugu sügavuseks võib arvestada 0,5–0,8 m. Nõrgemakasvulistel viljapuudel (nt väiksemakasvulised ploomid, kääbuskirsid, balleriin-õunapuud) vastavalt 0,5–0,8 x 0,3–0,5 m. Kuna marjapõõsaste juurekava ei tungi nii sügavale kui viljapuudel, siis piisab ka väiksemast august. Marjapõõsaste istutusaugu soovitame kaevata laiusega 3 mullapalli läbimõõt ja sügavusega kuni 2 mullapalli kõrgus. Raskes ja kivises mullas on soovitatav kaevata suurem auk, et juurtel oleks edaspidi vabam hingata. Enne istutamist vajab augu täiteks kasutatav muld väetamist ja lupjamist. Enne istiku eemaldamist potist või kilekotist, hoia juurepalli kasvõi mitu tundi vees. Kui juured on liiga keerdunud, tuleks nad lahti harutada ja istutusaugus laiali suunata.

Samuti riputa viljapuuaeda feromoonpüünised, et hoida eemal kahjurid õunadest ja ploomidest. Ploomipuude puhul arvesta sellega, et kui viljad kukuvad maha enne valmimist, ongi tegu kahjuriga ja mahakukkunud ploomid tuleks isegi ära põletada, et ussikesed ei pääseks mulda tagasi.

Kui Sinu aias on tiik või veesilm

Kui tegemist on loodusliku tiigiga, mis talviti põhjani kinni ei külmu, siis võivad vesiroosid seal vabalt aastakümnete kaupa kasvada ning nad ei vaja ümberistutamist. Kuid madalama veesilma puhul tuleb taimed talveks välja võtta ja garaaži või kuuri talvituma viia. Kevadel vaata talvitunud vesiroosid üle ja istuta nad jääst vabanenud tiiki, siis kui veetemperatuur on vähemalt 15 kraadi. Taimed tuleb ümber istutada, kui korv on väikseks jäänud. Et vältida vee sogastumist, võiks istutusmullale raputada jämedat pestud liiva. Kasvuks vajab vesiroos viljakat mulda, näiteks kompostmuld segatuna kõdusõnnikuga. Oluline on meeles pidada, et istutamise vahekaugus peaks olema 1,5 kuni 2,5 meetrit.

Toataimed õhuvanne võtma

Ära unusta ka oma toataimi! Kasta ja väeta ning jälgi nende tervist. Varsti on käes hakata toatami õueõhuga harjutama. Kindlasti pane nad esialgu puude varju, et ei tekiks päikesepõletust.

Terrassid, grillid, õuemööbel - kõrghooajaks valmis panna!

Kui Sa ei ole veel jõudnud üle vaadata grillimistarvikuid, siis puhasta ja korrasta ka need. Kui vana grill on väsinud ja vajab uue vastu vahetamist, siis leiad BAUHAUSist suure valiku nii söe-, elektri- kui ka gaasigrille. Sa ei pea loobuma grillimisest, kui Sul pole oma aeda, sest meie valikus on ka väiksemaid kompaktsemaid gaasigrille ja elektrigrille, mis sobivad ka rõdul kasutamiseks.

Vajadusel lihvi terrassilauad ja õlita need värskelt üle terrassiõliga, et Su terrass pikemaid aastaid vastu peaks. Too välja aiamööbel, ja töötle ka puitmööblit puiduõliga. Osad puiduõlid sobivad nii terrassi kui ka puitmööbli jaoks. Kui aga vajad uut aiamööblit, siis tuvu meie laia valikuga, kust leiad nii suursuguseid terrassidiivaneid kui ka kitsamatesse tingimustesse sobivat rõdumööblit.

Suvised hilisõhtused istumised aias või terrassil on asendamatud.  Kuna Eestimaa kevad- ja suveõhtud ei ole kahjuks eriti troopilised, siis on heaks investeeringuks terrassisoojendi, mille all võid kasvõi terve pika öö mõnusalt aega veeta. Vali kas jala peal gaasisoojendi või seina peale paigaldatav elektrisoojendi, nii nagu Sinu terrassil mugavam kasutada on. Gaasisoojendi puhul saad BAUHAUSis mugavalt ka tühjaks saanud gaasibalooni uue vastu vahetada.

Õuevalgustite hubasus

Ehi oma hoov suviste pidude jaoks valgusketiga või too õuevalgustitega esile kaunimad osad oma aiast: Maapinda süvistatava valgustitega saad efekti anda suurtele puudele, sissekäigutee kõrvale sobivad hästi postvalgustid ja majaseina valgustamiseks fassaadivalgustid. BAUHAUSis pakkuda ka palju uusi trendikaid solarvalgusteid, mida võid riputada puude otsa või pista vastavalt tujule muru sisse. Eriti romantiliseks võid oma terrassi või rõdu muuta veel erinevas suuruses küünlalaternatega. Loe ka meie artiklit: “Kodu- ja aiavalgustuse teejuht”

Nautige kevadet ja toimetusi aias!

Vali kaubamajad Jätka ostmist
Lasnamäe Vali Valitud
Tähesaju tee 8 13917 Tallinn +3726029200 E - R 08:00 - 20:00
L 09:00 - 19:00
P 09:00 - 17:00
info.lasnamae@bauhaus.ee
Juhised Lisainfo
Rocca al Mare Vali Valitud
Kaeravälja tn 3 13516 Tallinn +3726029400 E - R 08:00 - 20:00
L 09:00 - 19:00
P 09:00 - 17:00
info.rocca@bauhaus.ee
Juhised Lisainfo