Laeb

Augustikuu nõuanded – Sillutuskividega aiateed kauniks ja porivabaks

Kahjuks on peagi käes porisemad ajad ja kui tahad oma aias nö puhta jalaga tuppa saada, on heaks lahenduseks sillutuskividest teede rajamine. Sillutuskividega annad aiale omanäolise ilme ja need sobivad nii kõnniteede sillutamiseks, kui ka sõiduteedel ja ekstreemsemates tingimustes kasutamiseks. Betoonist sillutuskividest laotud kõnniteed, platsid, väljakud ja tänavad on kaunid ning vastupidavad. Lisaks on betoonsillutis ka lihtsalt puhastatav, vastupidav ilmastikule, mehaanilistele vigastustele ja olmekemikaalidele. Tavaliselt on lisaks betoonisegule lisatud neile valmistamisel ka graniitkillustikku, mis tagab sillutise tugevuse, kulumis- ja külmakindluse.

Mõõte ja vorme erinevale maitsele

Sillutuskive on erinevast materjalist (sh graniit), erineva koostise, pinnatöötluse, suuruse, värvi ja kujuga. Pigmentide kasutamine tootmisprotsessis võimaldab valida sobivaima pakutavate värvitoonide vahel. Põhitoonideks on tavaliselt hall, beež, pruun, punane, must (tumehall), kollane, antiik (punane-must).

Mõõdud ja kuju võivad tootjapoolselt erineda. Kivide tavapaksus on 30 - 80 mm. 30 kuni 60 mm paksused kivid sobivad kergema koormustaluvusega aedade, platside, kõnniteede ja eramute sissesõiduteede sillutamiseks. 80 mm paksuseid kive võib kasutada ka sõiduteede ehitamiseks. Nende ääristamiseks kasutatakse üldjuhul ka äärekive.

Sillutuskivide paigaldus

  • Ehitusplatsile toodud kivid tuleb härme vähendamiseks võimalikult kiiresti vabastada transportkilest. Härme on valge soolakiht, mis jätab hallituse mulje, kuid on tegelikult survepesuri ja päikesega kergesti eemaldatav.
  • Soovitav on teha võimalikult detailne joonis platsi alla jäävatest kommunikatsioonidest ja trassidest (vesi, gaas, elekter, kanalisatsioon, telefon või muu andmeside).
  • Enne kivide paigaldustöid kooritakse pinnas sillutiskivi, paigalduskihi, aluskihtide ja vajadusel tugikihi paksuse võrra. Tuleb jälgida, et aluskihi alla ei jääks kõduneda võivaid materjale: kasvumulda, turvast, juuri, saepuru, ehitusprahti.
  • Korralik killustikalus on kvaliteetse sillutise saamiseks äärmiselt oluline. Ebaühtlase aluspinna korral tuleb ehitada piisava paksusega killustikust tugikiht. Killustiku tihendamiseks tuleb kasutada sobiva võimsusega vibroseadmeid. Aluskihi ehitamisel tehtud vigu ja hooletust ei varja ka kõige kaunim sillutuskivi!
  • Seejärel laotatakse killustikalusele liivapadi, millele omakorda asetatakse sillutuskivid soovitud mustri, värvi ja kuju järgi. 
  • Veelgi parem oleks kasutada spetsiaalset fikseerivat vuugiliiva, mille sideaine tagab, et väikesed praod vuukides paranevad vihma korral iseenesest. Samuti takistab vuugiliiv umbrohu kasvu. Tuleb ainult jälgida, et fikseeriv vuugiliiv ei sobi kasutamiseks püsivalt niisketes kohtades nagu nt basseinide, purskkaevude ja koskede lähedal.
  • Tarvilikud kalded saab platsile anda juba aluspinnase tasandamisel. Vee äravoolamise tagab kallakus 1 cm/m.
  • Uputatavad äärekivid paigaldatakse oma kohale poolkuiva liiva-ja betooniseguga, et vältida nende paigalt liikumist.  
  • Kui kive on vaja sobivasse suurusesse tükeldada, siis saab seda teha kivigiljotiini või ketaslõikuriga. NB! Kivide mehhaanilisel töötlemisel kasutage kindlasti kaitseprille ja tolmumaski!
  • Kivide vahele jäävad 2- 3 mm laiused vuugid, täidetakse enne platsi kasutusele võtmist kuiva peeneteralise liivaga ning tihendatakse vibroplaadiga. Ülejäänud liiva saab ära pühkida luua või tänavaharjaga. Liiv seob kivid ja ei lase neil viltu vajuda.
  • Pärast vihma või platsi pesu tuleb kontrollida, et vuugid oleksid korralikult liivaga täidetud. Soovitav on kasutada vuugitäidet või