Laeb

Aianduskalender - JAANUAR

Talvekuude pimedal ajal võiksime peamise tähelepanu suunata toataimedele lisavalguse ja toitainete pakkumisele. Alustada võib ka esimeste seemnete külvamisega.

Toataimed

 • Taimed võiks tuua aknale lähemale, võimalusel ka aknalauale. Talvine päike ei ole nii intensiivne, et kõrvetaks taimede lehti. Kui taimi ei ole võimalik akna juurde tuua (osad taimed ei talu asukoha vahetust nt jõulukaktus ja bensoe-viigipuu), siis on abiks taimelambid, mis võimaldavad taimedele pakkuda vajalikku lisavalgust.

• Aknalaual on ohuks radiaatorid, mis kuivatavad õhku ja ka mulda potis. Siin aitab taimede paigutamine gruppidesse (soojas toas eritavad taimed ise veidi niiskust, tekitades nii enda ümber parema mikrokliima), piserdamine toasooja veega või veega täidetud anuma hoidmine taimede lähedal.

• Pane tähele, et piserdamine ei sobi kõikidele taimedele! Kindlasti tuleks piserdamisel vältida vee sattumist õitsevate taimede õitele. Oluline on, et vesi jõuaks taimeni sooja uduna, mitte suurte külmade piiskadena. Selleks sobivad hästi käsipritsid. Vältida tuleks akende avamist nii, et jäine õhk aknalaual olevatele taimedele peale puhub!

• Talvisel ajal kasta pigem vähem kui liiga palju! Talvel võib enamiku taimede mulla lasta enne uut kastmist ära kuivada. Õitsevate taimede kastmisel tuleks olla hoolikam ja kontrollida tihedamini nende mulla niiskustaset. Läbi kuivades võivad taimedel õiepungad lihtsalt maha langeda. Vähem tuleks kasta paksude lihakate juurtega ja paksude nahkjate lehtedega taimi ning kaktusi.

• Enamasti soovitatakse talvisel ajal taimi mitte väetada. Väetist tuleks anda kindlasti õitsvatele taimedele, kuid muidu oleks talvisel ajal hea turgutada taimi Biolani Mereadruekstraktiga. Biolani Mereadruekstrakt on vedel taimehooldusaine. Ta tõhustab ja tasakaalustab taimede toitainekasutust ja suurendab nende elujõudu eriti just pimedal aastaajal. Mereadruekstrakti antakse kas koos kastmisveega või siis pritsitakse sellega lehti.

• Selleks et toas kasvavad lilled ennast hästi tunneksid, tuleb peale nende kastmise ja väetamise jälgida, et kahjurid neile liiga ei teeks. Just talvel kimbutavad nood taimi kõige rohkem ning kui neid õigel ajal ei avasta, võib kahju olla suur ja taim rikutud või lausa hävinemas. Peamisteks kahjuriteks on lehetäid, kilptäid, villtäi ja kedriklest. Taimi peaks pritsima viie- kuni seitsmepäevase intervalliga kaks korda, et hävitada ka pärast esimest pritsimist munadest koorunud lestad. Erinevate kahjurite jaoks on olemas erineva mõjuga mürgid ja selles osas tasub nõu pidada BAUHAUS Aiandusmaailma spetsialistiga.

Taimede eelkasvatus

• Jaanuaris-veebruaris võib alustada ka maitsetaimede külvamisegarukolabasiilikmurulauk, mis tärkavad kiiremalt. Suure seemnevaliku leiate ka BAUHAUS e-kaubamajast. Murulauk – võrreldes paljude teiste maitsetaimedega ei nõua palju valgust, mistõttu soovitatakse algajatel sellega katsetada. Basiilik – vajab päikselist kasvukohta ja kannatab kuiva õhku, seetõttu soovitatav kasvatada tubastes tingimustes.

• Maitsetaimede külvamisel tuleks kasutada kindlasti seemnete külvamiseks mõeldud külvimulda.

• Kui taimedele on kasvanud idulehed ja ka kaks oma lehte, tuleks taimed pikeerida.

• Maitsetaimed on valguse suhtes väga tundlikud. Kui majapidamises ei ole ühtegi soodsat akent ega piisavalt valget ruumi maitsetaimede kasvatamiseks, võib kasutada ka spetsiaalseid taimekasvulampe, mida on saadaval erineva võimsusega, kuid mis tänu LED pirnidele on väga energiasäästlikud. Taimelamp võiks põleda terve päevase aja.

Õues

• Jälgi rasket lumekoormat puudel ja põõsastel, vajadusel raputa see maha ja võimalusel tee seda sulailmaga.

• Eriti vajalik on lindude järjekindel toitmine lumerohketel pakaselistel talvedel, aga samuti sulade järel, mil puud kattuvad jääga. Puhasta linnusöögimajad üle ka antiseptikuga, et levima ei saaks hakata haigused. Lindude toitmist tuleks tegelikult alustada juba hilissügisel, mitte siis, kui käes on juba täielik näljaaeg. Siis ei leia enamik linde söögiplatse enam kätte ja hukkub ikkagi. Vt ka artiklit lindude talvisest toitmisest. Oma koduaias talvel lindudele toitu pakkudes saame kasu ka ise – kevadel jääb nii mõnigi rasvatihane toitmiskoha lähedusse pesitsema ja hävitab koos pesakonnaga lugematul hulgal erinevaid aiakahjureid.

• Kuni veel õues on hall ja külm, too kevad tuppa! Osta poest tulpe ja nartsisse

Vali kaubamajad Jätka ostmist
Lasnamäe Vali Valitud
Tähesaju tee 8 13917 Tallinn +3726029200 E - R 08:00 - 20:00
L 09:00 - 19:00
P 09:00 - 17:00
info.lasnamae@bauhaus.ee
Juhised Lisainfo
Rocca al Mare Vali Valitud
Kaeravälja tn 3 13516 Tallinn +3726029400 E - R 08:00 - 20:00
L 09:00 - 19:00
P 09:00 - 17:00
info.rocca@bauhaus.ee
Juhised Lisainfo