Laeb

Kuu taim 2020

Jaanuarikuu taim - Sulgvõhk (Zamioculcas zamiifolii)

Sulgvõha võib paigutada sinna, kus paljud teised taimed end hästi ei tunneks - aknata esikusse või töölauale. Väga vastupidav taim, teda võib jätta isegi kuuks ajaks kastmata. Kui potis on pidevalt märg muld, lähevad juured ja varre alumine osa selles vettides mädanema.
Talvel võite taime turgutada aeg-ajalt kaaliumirikka bonsai väetisega. Kõige paremini kasvab sulgvõhk kaktusemullas või bonsaimullas. Kahjurid ei tunne sulgvõha vastu õnneks erilist huvi.

 

Veebruarikuu taim - Kuuking Cascade (Phalaenopsis)

Kuuking sobib algajale orhideesõbrale hästi, sest see on üks kauaõitsvamaid ja vähenõudlikumaid orhideeliike. Soojas ruumis vajab orhidee kastmist tihedamini (u kord nädalas), jahedamas harvem. Kasta tuleks taime toasooja veega, kuid vett ei tohiks jätta alusele.  Korteris kasvavale kuukingale meeldib, kui teda piserdatakse vahel leige veega.
Väetama peab kuukinga õitsedes igal kolmandal kastmiskorral, kuid ära üle väeta ja jälgi pakendil olevaid juhiseid. Pärast kuukinga õitsemist võib ära lõigata kuivanud varreosa, sest samale varrele enam uusi õisi ei teki.
Kasvukohal tuleks vältida otsest tugevat päikesevalgust ja tuuletõmbust. Istutada tuleks suurte tükkidega orhideemulda ainult siis, kui koorepuru on väga peenike või kui pott on juuri täis. Vali istutamiseks sobiv orhideepott, see ei pea olema läbipaistev. Peale istutamist taime 10 päeva mitte kasta.

 

Märtsikuu taim - Valik tsitruselisi (Citrus mix)

Tsitruselised vajavad õhurikast ja valget kasvukohta, neid võib häirida äkiline temperatuuri- ja valgustingimuste muutus ning külm õhuvool avatud aknast. Kevadtalvise ereda päikese asemel eelistab ta hajutatud valgust.
Talvel (novembrist veebruarini) meeldib neile tubastes tingimustes temperatuurivahemik 8–12 °C. Kui nii madalat temperatuuri pole võimalik saavutada, siis võiks see jääda ikkagi alla 20 °C. Suvel tahab sidrunipuu niiskemat mulda, talvel aga kuivemapoolset. Tsitruselised soovivad ka üsna palju väetamist ning selleks sobivad hästi meie kauplustes pakutavad tsitruselistele mõeldud vedelväetis ja toitelahus
Kui pott jääb väikeseks ja tekib vajadus ümberistutamise järgi, siis soovitame kasutada Substrali tsitruseliste mulda

Septembrikuu taim - Värd-Kukehari Herbstfreude (Sedum Hybridum "Herbstfreude")

Püstise kasvuga puhmikuline. Vahaja kirmega kaetud roheliste lehtedega. Õitseb augustist oktoobrini. Õied on purpurpunased ja need püsivad ka vaasis kaua kaunid. Eelistab kuiva pinnast - kiviklibu või liiva, aga kasvab ka vähese mullaga kividel. Armastab päikeselist kuni poolvarjulist kasvukohta. Sobib kiviktaimlasse, kivipragudesse, katuseaedadele. Hiline õitseja. Vähenõudlik. Kasvab 40–50 cm kõrguseks. Põõsa laius 30–40 cm. 

Augustikuu taim - Meeldiv Monstera (Monstera Deliciosa)

Vähenõudlik, troopilise päritoluga liaan. Levinud toataim juba meie esivanemate elutubades. Taim on dekoratiivsete lehtedega, vastupidav, pikaealine ja vähenõudlik. Talub nii jahedamaid temperatuure (mitte siiski alla +10º C), temperatuurikõikumisi kui isegi tuuletõmmet. Kuid ei talu sagedasi asukohavahetusi.
Taimekasvu kontrolli all hoidmiseks võib teda kevadeti veidi tagasi lõigata. Kuna tegemist on liaaniga, siis vajab monstera kasvamiseks tugesid. Istutusmuld võiks olla nõrgalt happeline, vett hästi läbilaskev (liivasegune), huumus- ja toitaineterikas.

Juulikuu taim - Kõrge mätashari
(Celosia plumosa)

Kõrge mätashari kasvab hästi päikesepaistelises kohas ning talle sobivad keskmise viljakusega, veidi kuivemad mullad.  Taim armastab sooja ja ei talu öökülma. Vältida tuleb taime ülekastmist, sest mätashari ei talu seisvat vett. Taime väetatakse iga kahe nädala tagant, et tagada taime maksimaalne kasvamine ning õitsemisperiood. Sügisel enne öökülmi võid mätasharja istutada potti ja tuua siseruumi, kus nad õitsevad veel kaua. Närtsinud õied ja lehed nopitakse ära.
Mätasharja õisikud on püstised. Paljundatakse seemnest. Istutustihedus võiks olla 20-25 tk/m2. Taime värvivalikus on punane, kollane, lilla ning roosa toon. 

Juunikuu taim - Lemmalts Uus-Guinea (Inpatiens balsamino)

Lemmalts on suure värvivaliku ja eredate värvidega põõsasjas lill. Soovib sooja kasvukohta ja rammusat parasniisket mulda. Tugevat põuda ei talu. Sobib väga hästi esinduslikesse kohtadesse, terassidele, aiapottidesse. Väga hea kohanevus nii päikeses kui varjus. Rikkaliku õitsejana vajavad taimed regulaarset väetamist ja korralikku kastmist. Lisage kastmisvette kindlasti õitsevate lillede vedelväetist, sest väetisepulgad ei imendu piisavalt kiiresti ning ärge laske kastmisvett lehtedele ja õitele.  Üleväetamist tuleb aga vältida, sest liiga rammusas mullas moodustavad taimed suure lehemassi, kuid õitsevad vähem. Õitseb juunist–septembrini, sooja sügise korral kauemgi

Maikuu taim - Roosbegoonia 
(Begonia Elatior)

Roosbegoonia on väga populaarne, vastupidav ja kergesti hooldatav õitsev potitaim. Tegemist on sibullillega, millel on suured, ümara kujuga tumerohelised lehed. Õite värvus varieerub erinevatest punase toonidest kollase, oranži ja valgeni. Taime kõrgus on 25-30 cm.

Õuetaimena kasvatatud roosbegoonia sobib amplitesse, pottidesse, rõdukastidesse ja lillepeenrasse. Õuetingimustes kestab õitsemine kauem kui siseruumides. Roosbegoonia eelistab päikselisi, poolvarjulisi ja varjulisi kasvukohti. Otsene päikesevalgus muudab õite värvi kahvatuks. Roosbegoonia kasvab kõige paremini õhurikkas, toitainerikkas pinnases.

Roosbegooniat kastetakse ühtlaselt ning väetatakse regulaarselt suvelilleväetisega. Taim talub hetkeliselt pindmise mullakihi kuivamist, kuid ei talu pidevat niiskust ja mulla täielikku läbikuivamist, sest siis kuiva korral võivad õied variseda ja nupud kuivada. Närtsinud õied tuleks jooksvalt eemaldada.

Aprillikuu taim - Hortensia 
(Hydrangea macrophylla)

Hortensia on aeglase kasvuga ideaalne potitaim terrassile või konteinerisse. Õied on kuni 20–35 cm läbimõõduga sarikpööristes. Õied on erinevat värvitooni ja õievärvi intensiivsus sõltub mulla happelisusest. Leeliselises ning neutraalses mullas hoiavad õisikud oma punakasvioletset värvi. Happelises mullas kasvades pakub taim aga hoopis sinakasvioletseid õisi. Kevadised õied puhkevad eelmise aasta vartel ning hilisemad õisikud valmivad juba värsketel okstel.

Hortensia armastab niiskust. Kui pinnas püsib parajalt niiskena, siis võib taim kasvada ka täispäikeselises kasvualas, kuid muul juhul taim eredat keskpäeva päikest ei talu. Jahedamas kohas õitseb taim kauem. Pärast õitsemist lõika võrsed tagasi.

Juhul kui tood taime talveks tuppa, siis hoia seda jahedas ruumis, temperatuuriga 0 - 10 kraadi, Väeta kasvuperioodil kevadest sügiseni 1 kord kuus rodoväetisega. 

Märtsikuu taim - Ääris-draakonipuu (Dracaena marginata)

Ääris-draakonipuu on aeglasekasvuline taim, mis võib kasvada 2–5 meetri kõrguseks. Lehed on pikad, kitsad, oliivrohelised ja punaka äärisega, tavaliselt 30–90 cm pikad ning 2–7 cm laiad. Draakonipuu on saanud oma nime selle järgi, et tüve lõikamiskohta kasvab asemele kolm uut oksa - justnagu draakonil äralõigatud pea asemele. 

Ääris-draakonipuu on väga populaarne dekoratiivtaim nii kodudes kui kontorites, sest ta vajab väga vähe hoolitsust ja talub mulla läbikuivamist. Samas ei meeldi talle, kui poti alla jääb vesi, seega peale kastmist tuleb üleliigne vesi poti alt ära valada. Veega võiks piserdada hoopis draakonipuu lehti.

Taim vajab vähemalt 15 °C temperatuuri, kuid talub ka lühiajaliselt 8 °C. Otsest päikesevalgust draakonipuu ei talu.

Veebruarikuu taim -Grusoni siilkaktus (Echinocactus grusonii Hildm.)

Selle liigi kõrgus võib ulatuda kuni 3 meetrini, ümbermõõt kuni 1,5 m. Noore taimena on Grusoni siilkaktus ümmargune, vananedes muutub kujult sammasjaks. Siilkaktused on vähenõudlikud. Nagu kaktustele ikka, meeldib ka Grusoni siilkaktusele päikeseline ja soe kasvukoht. Kui taime UV-kiirgusega tasapisi harjutada, suudab ta taluda ka suvist lauspäikest. Sobiv muld on õhurikas ja hästi vett läbilaskev.

Grusoni siilkaktust kastetakse regulaarselt, muld ei tohi kastmiskordade vahel läbi kuivada. Liiga kuiva mullaga võib kaktus krimpsu tõmbuda. Alates augustist tuleb aga kasta harva: maksimaalselt üks kord kuus. Talvel on tähtis hoolitseda selle eest, et taim saaks piisavalt valgust, siis ei kaota ta oma ümarat vormi. Kasvuperioodil võib kaktust aeg-ajalt väetada lahja Lillede Toitesegu lahusega või kaktuse vedelväetisega.

Grusoni siilkaktuse juured katkevad kergesti, seepärast istutatakse taime ümber harva ja ettevaatlikult ning seda tehakse üle kahe või kolme aasta varakevadeti. Kõige sobivam on madal ja lai pott ning kasutada tuleks kaktuse ja sukulendimulda

Jaanuarikuu taim - Sidrunipuu 
(Citrus Limon)

Sidrunipuu kasvab hästi õhurikkas ja valges kasvukohas, kuid ei armasta eredat kevadpäikest. Tubastes tingimustes võiks talvine temperatuur olla võrdlemisi jahe, 10-16 kraadi, suveks on soovitav puu võimalusel õue viia.

Suvel soovitame taime rikkalikult kasta ja väetada Substral tsitruseliste väetisega 2-3 korda kuus. Viljadega taimi tuleb väetada ka talvel. Aga pane tähele, et liigne kastmisvesi ei tohi alusele/ümbrispotti seisma jääda.

Võib juhtuda, et talvel kipuvad ltsitruseliste lehed varisema, selle põhjuseks on liiga soe ja pime kasvukoht. Kui aga pole võimalik hoida taime valges ja jahedas kohas, siis peaks andma talle lisavalgust taimelambiga.

Kevadel tuleks puud kärpida, et taim kasvataks tiheda ja kompaktse võra. Kui pott jääb väikeseks ja tekib vajadus ümberistutamise järgi, siis soovitame kasutada Substrali tsitruseliste mulda. Nooremaid taimi soovitame ümber istutada igal kevadel, vanemaid üle kolme aasta.

Vali pood Jätka ostmist
Lasnamäe Vali Valitud
Tähesaju tee 8 13917 Tallinn +3726029200 info.lasnamae@bauhaus.ee E - R 07:00 - 20:00
L 08:00 - 20:00
P 09:00 - 17:00
Juhised Lisainfo
Rocca al Mare Vali Valitud
Kaeravälja tn 3 13516 Tallinn +3726029400 info.rocca@bauhaus.ee E - R 07:00 - 20:00
L 08:00 - 20:00
P 09:00 - 17:00
Juhised Lisainfo
Üles