Laeb

Kuu taim 2020

Jaanuarikuu taim - Sulgvõhk (Zamioculcas zamiifolii)

Sulgvõha võib paigutada sinna, kus paljud teised taimed end hästi ei tunneks - aknata esikusse või töölauale. Väga vastupidav taim, teda võib jätta isegi kuuks ajaks kastmata. Kui potis on pidevalt märg muld, lähevad juured ja varre alumine osa selles vettides mädanema.
Talvel võite taime turgutada aeg-ajalt kaaliumirikka bonsai väetisega. Kõige paremini kasvab sulgvõhk kaktusemullas või bonsaimullas. Kahjurid ei tunne sulgvõha vastu õnneks erilist huvi.

 

Veebruarikuu taim - Kuuking Cascade (Phalaenopsis)

Kuuking sobib algajale orhideesõbrale hästi, sest see on üks kauaõitsvamaid ja vähenõudlikumaid orhideeliike. Soojas ruumis vajab orhidee kastmist tihedamini (u kord nädalas), jahedamas harvem. Kasta tuleks taime toasooja veega, kuid vett ei tohiks jätta alusele.  Korteris kasvavale kuukingale meeldib, kui teda piserdatakse vahel leige veega.
Väetama peab kuukinga õitsedes igal kolmandal kastmiskorral, kuid ära üle väeta ja jälgi pakendil olevaid juhiseid. Pärast kuukinga õitsemist võib ära lõigata kuivanud varreosa, sest samale varrele enam uusi õisi ei teki.
Kasvukohal tuleks vältida otsest tugevat päikesevalgust ja tuuletõmbust. Istutada tuleks suurte tükkidega orhideemulda ainult siis, kui koorepuru on väga peenike või kui pott on juuri täis. Vali istutamiseks sobiv orhideepott, see ei pea olema läbipaistev. Peale istutamist taime 10 päeva mitte kasta.

 

Märtsikuu taim - Valik tsitruselisi (Citrus mix)

Tsitruselised vajavad õhurikast ja valget kasvukohta, neid võib häirida äkiline temperatuuri- ja valgustingimuste muutus ning külm õhuvool avatud aknast. Kevadtalvise ereda päikese asemel eelistab ta hajutatud valgust.
Talvel (novembrist veebruarini) meeldib neile tubastes tingimustes temperatuurivahemik 8–12 °C. Kui nii madalat temperatuuri pole võimalik saavutada, siis võiks see jääda ikkagi alla 20 °C. Suvel tahab sidrunipuu niiskemat mulda, talvel aga kuivemapoolset. Tsitruselised soovivad ka üsna palju väetamist ning selleks sobivad hästi meie kauplustes pakutavad tsitruselistele mõeldud vedelväetis ja toitelahus
Kui pott jääb väikeseks ja tekib vajadus ümberistutamise järgi, siis soovitame kasutada Substrali tsitruseliste mulda

Aprillikuu taim - Harilik elupuu Danica (Thuja occidentalis "Danica")

Madala tiheda keraja võraga ja aeglase kasvuga kääbusvorm. Juurdekasv aastas 5 cm. Võrsed asetsevad püstiste lehvikutena. Okkad on erkrohelised. Kasvukohana sobivad parasniisked viljakad mullad, ning päike kuni poolvari. Sobib kasvatamiseks nii peenardes, kiviktaimlates kui surnuaedades. Talub saastunud õhku, kuid on tundlik põua suhtes. Noori taimi tuleb varjutada kevadel päikese eest.
Kasutatakse nii üksikult kui ka rühmadena. Kasvab umbes 1 m laiuseks ja 1 m kõrguseks. 

Maikuu taim - Terrassiroos Summerville (Rosa)

Rikkaliku õitsemise ja kompaktse kasvuga taim. Õitsevad läbi terve hooaja. Tuleb korjata ära pidevalt ära õitsenud õied ja väetada rohkelt. Põuasel ajal kasta regulaarselt, kuid vältige kastmisvee sattumist lehtedele.
Enne hoiuruumi viimist kärpige põõsast kergelt ja näpistage lehti vähemaks. Jahedas varisevad lehed ise paari kuu jooksul maha.

Potiroosi talvitamiseks sobib garaaž, kütteta veranda või mõni muu jahe ruum või abihoone. Roosipoti võib viia ka keldrisse, kuid kui hoiate seal ka juurvilja, võivad roosid hallitama minna.
Muld hoidke potis kergelt niiske, kastke vaid siis, kui muld on kuiv. Potiroos peab saama jahedas ruumis puhata 40-50 päeva.
Uuesti õue viia ei tasu enne maikuud, kuna uued võrsed on külmaõrnad.

Juunikuu taim - Prantsuse lavendel 
(Lavandula Stoechas Toscane)

Prantsuse lavendel on kompaktne, püstine, igihaljas põõsas, millel on lineaarsed, aromaatsed, hallrohelised lehed ja  pisikesed, tihedad, lõhnavad, tumelillad õied. Taimele meeldib päikeseline, tuulevaikne kasvukoht ja pigem liivasem pinnas.

Lavendli terav lõhn meelitab ligi kasulikke putukaid nagu liblikaid ja mesilasi. Teiselt poolt aga hoiab seesama terav lõhn eemal ebameeldivad ja tülikad kahjurid nagu lehetäid, nälkjad ja tuhatjalad. Samuti ei meeldi lavendli terav lõhn närilistele. Seega ideaalne taim roosipõõsaste vahele. Parimate tulemuste saamiseks istutage suurtesse rühmadesse.

Lavendlit saab kasutada aroomiteraapias lõõgastava vahendina. Õitest tehakse aromaatseid ravivanne. Oksi ja õisi pannakse kappidesse ja laegastesse koide tõrjeks. 

 

 

Juulikuu taim - Peenrarooside valik

Peenraroos kasvab harilikult 50-60 cm kõrgeks. Roosid ei talu seisvat vett, seetõttu tuleks istutada nad hea veeläbilaskvusega pinnasesse. Põuasel ajal kasta regulaarselt, kuid vältida kastmisvee sattumist lehtedele. Vajab viljakat pinnast, seega tuleks neid regulaarselt väetada roosiväetisega. Antud peenraroosid on kasvatatatud Mihkel Saare Puukoolis ning õitsevad rikkalikult juba samal istutusaastal.  Kõik sordid on valitud hoolikalt maailma parimatelt sordiaretajatelt: Tantau, Kordes, Meilland, NIRO ja Interplant. 80% sortimendist on litsenseeritud, need on kvaliteetselt kasvatatud roosisordid, mis tagab vastupidavuse Eesti kliimas. Uuemad roosisordid on ka haigustele vähem vastuvõtlikud kui vanad litsentisvabad sordid. 

Augustikuu taim - Aedhortensiate valik 

Aedhortensiatel on suured valged, valkjaskollased, rohekad või roosakad õisikud. Kasvavad 1,5-2 m kõrgeks. Aedhortensia kasvukoht peaks olema päikeseline kuni poolvarjuline. Sobivad toitaineterikkad viljakad, parasniisked, veidi happelised mullad. Kõige parem on istutamisel kasutada spetsiaalset hortensiamulda ning regulaarselt ka hortensiaväetist. Ei talu lupja. Õitsemisperiood augustist oktoobri lõpuni

Septembrikuu taim - Kanarbik Skyline Mix  
(Calluna Vulgaris "Skyline")

Lehed on taimel igihaljad ning üsnagi pisikesed. Hariliku kanarbiku õied võivad olla valgest tumepunaseni. Mullaks sobib kanarbikule happeline ning turbasegune muld nagu näiteks rodo- ja okaspuumuld. Taime kasvatatakse peamiselt peenardes, amplites, rõdukastides või aiavaasides.

Oktoobrikuu taim - Sõnajalgtaimede valik (Pteridophyta)

Sõnajalgadele sobib õhurikas, 18-20 kraadine keskkond. Ei talu tuuletõmbust ja ei ole hea hoida ka radiaatori vahetus läheduses. Neile meeldib poolvarjuline või valge kasvukoht, vältida otsest päikest.

Sõnajala mullapalli ei tohiks kunagi lasta läbikuivada. Kastmisvesi peaks olema pigem happeline kui aluseline, kraaniveel võiks mõni päev lasta seista või see läbi keeta, sobib ka vihmavesi. 

Väetada võib üle kahe-kolme nädala, talvel kord kuus tavalisest poole lahjema lahusega. 

Kui tekib vajadus taime ümber istuda, siis teha seda ettevaatlikult, et taime õrnad juured viga ei saaks

Veebruarikuu taim -Grusoni siilkaktus (Echinocactus grusonii Hildm.)

Selle liigi kõrgus võib ulatuda kuni 3 meetrini, ümbermõõt kuni 1,5 m. Noore taimena on Grusoni siilkaktus ümmargune, vananedes muutub kujult sammasjaks. Siilkaktused on vähenõudlikud. Nagu kaktustele ikka, meeldib ka Grusoni siilkaktusele päikeseline ja soe kasvukoht. Kui taime UV-kiirgusega tasapisi harjutada, suudab ta taluda ka suvist lauspäikest. Sobiv muld on õhurikas ja hästi vett läbilaskev.

Grusoni siilkaktust kastetakse regulaarselt, muld ei tohi kastmiskordade vahel läbi kuivada. Liiga kuiva mullaga võib kaktus krimpsu tõmbuda. Alates augustist tuleb aga kasta harva: maksimaalselt üks kord kuus. Talvel on tähtis hoolitseda selle eest, et taim saaks piisavalt valgust, siis ei kaota ta oma ümarat vormi. Kasvuperioodil võib kaktust aeg-ajalt väetada lahja Lillede Toitesegu lahusega või kaktuse vedelväetisega.

Grusoni siilkaktuse juured katkevad kergesti, seepärast istutatakse taime ümber harva ja ettevaatlikult ning seda tehakse üle kahe või kolme aasta varakevadeti. Kõige sobivam on madal ja lai pott ning kasutada tuleks kaktuse ja sukulendimulda

Jaanuarikuu taim - Sidrunipuu 
(Citrus Limon)

Sidrunipuu kasvab hästi õhurikkas ja valges kasvukohas, kuid ei armasta eredat kevadpäikest. Tubastes tingimustes võiks talvine temperatuur olla võrdlemisi jahe, 10-16 kraadi, suveks on soovitav puu võimalusel õue viia.

Suvel soovitame taime rikkalikult kasta ja väetada Substral tsitruseliste väetisega 2-3 korda kuus. Viljadega taimi tuleb väetada ka talvel. Aga pane tähele, et liigne kastmisvesi ei tohi alusele/ümbrispotti seisma jääda.

Võib juhtuda, et talvel kipuvad ltsitruseliste lehed varisema, selle põhjuseks on liiga soe ja pime kasvukoht. Kui aga pole võimalik hoida taime valges ja jahedas kohas, siis peaks andma talle lisavalgust taimelambiga.

Kevadel tuleks puud kärpida, et taim kasvataks tiheda ja kompaktse võra. Kui pott jääb väikeseks ja tekib vajadus ümberistutamise järgi, siis soovitame kasutada Substrali tsitruseliste mulda. Nooremaid taimi soovitame ümber istutada igal kevadel, vanemaid üle kolme aasta.

Vali pood Jätka ostmist
Lasnamäe Vali Valitud
Tähesaju tee 8 13917 Tallinn +3726029200 info.lasnamae@bauhaus.ee E - R 07:00 - 20:00
L 08:00 - 20:00
P 09:00 - 17:00
Juhised Lisainfo
Rocca al Mare Vali Valitud
Kaeravälja tn 3 13516 Tallinn +3726029400 info.rocca@bauhaus.ee E - R 07:00 - 20:00
L 08:00 - 20:00
P 09:00 - 17:00
Juhised Lisainfo